Sąsiad zza ściany

Sąsiad zza ściany ... czyli ptaki mieszkające w naszych budynkach

Oknówka (Delichon urbicum) Pisklęta w czarce. Czarka wybitna - trójkolorowa!

Najczęściej o tym nie wiemy, więc ze zdziwieniem odkrywamy lub dowiadujemy się, że tuż, tuż - obok nas - w tym samym budynku mieszka sobie ptak: jerzyk, wróbel, mazurek, modraszka, bogatka, kawka, kopciuszek, jaskółka oknówka, gołąb miejski a czasami także pustułka lub sowa. Tak, tak, ten ptak, to jest nasz najbliższy skrzydlaty sąsiad. 

Zarówno w starym jak i w nowym budownictwie ptaki mają swoje siedliska. Zajmują przestrzenie pod parapetami, pod balkonem,  za rurą spustową czy rynną, pod blachą dachu czy szczeliną pomiędzy wykruszonymi cegłami a nawet po prostu - wykorzystują na gniazdo dziurę w ścianie. Ich siedliskiem może być szczelina między płytami (dylatacje) i stropodach, do którego ptaki wchodzą przez kilkucentymetrowe otwory. Niektóre ptaki gnieżdżą się w kominie, a na wsiach zakładają gniazda także na dachach chałup i budynków gospodarskich.

Nie wiemy, że ptak jest z nami, bowiem on na ogół nie czyni hałasu, chodzi na paluszkach i stara się nie rzucać w oczy nikomu. Na codzień ...   Wróble (Passer domesticus)

W sezonie lęgowym staje się zauważalny, kiedy karmi swoje dzieci w gniazdku a dzieci krzyczą, wołają, domagają się jedzenia. Jak to dzieci ... Zresztą, rodzice również odzywają się, żeby utrzymać z pociechami kontakt głosowy i uspokoić je, kiedy opuszczają gniazdo w poszukiwaniu pokarmu. Rodzice wynoszą odchody z gniazd w specjalnych woreczkach, ale bywa i tak, że ptaszki nieco brudzą rejon wlotowy do gniazda. Zostawiają też półksiężycowy, ciemny ślad ogonka na tynku. Po tych śladach poznaje się, że teren jest zajęty przez ptaki.

W okresie lęgowym ptaki potrzebują poczucia bezpieczeństwa i dużo spokoju, ponieważ wykonują ciężką pracę, polując na owady i karmiąc dzieci przez cały dzień. Ledwo mają czas posilić się i chwilę odpocząć w rejonie gniazda. Wciąż czujne, napięte, gotowe do obrony swoich pociech przed intruzami i wrogami. A tych ostatnich nie brakuje ... Dobrze, jeśli chociaż ze strony człowieka nie muszę się spodziewać przykrych niespodzianek.   


Wróbel (Passer domesticus)



Niestety, stosunki sąsiedzkie ptaków z człowiekiem nie układają się najlepiej, zwłaszcza kiedy człowiek postanawia upiększyć i zmodernizować swoją siedzibę. W czasie prac ociepleniowych, a nawet podczas zwykłego remontu z malowaniem, ptaki najczęściej tracą swoje siedliska. Znikają szpary, dziury i wykruszenia, tym samym miejsca gniazdowania ptaków zostają bezpowrotnie zniszczone. Dobrze, jeśli nie dzieje się to w okresie, kiedy ptaki wysiadują jaja albo już karmią pociechy. Bo wtedy może się stać tragedia i zamurowanie żywcem całej rodziny a co najmniej maluszków. Zakratowane otwory wlotowe do stropodachów to okropnie nieprzyjemna niespodzianka dla wracających z zimowisk w Afryce jerzyków. Zastają drzwi do swojego domku zamknięte i rozpaczliwie - choć są tak zmęczone długim lotem - muszą zaczynać poszukiwanie innej lokalizacji. A czas leci! Ucieka ... 

Prawo zabrania prowadzenia prac budowlanych w sezonie lęgowym ptaków. Jeśli jest to konieczne, inwestor i wykonawca powinni dysponować wcześniej przygotowaną opinią ornitologiczną (ustalenie gdzie są lub potencjalnie mogą być siedliska ptaków), następnie - muszą uzyskać  zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na zniszczenie tych siedlisk (w okresie między 16.10. a 28.02.). Prawo wymaga, aby w przypadku zniszczenia ptasich siedlisk, po remoncie na budynku i/lub na drzewach w okolicy, zostały powieszone odpowiednie dla gatunków ptaków, skrzynki/budki lęgowe. To niezbędna rekompensata, minimum sprawiedliwości wobec faktu zniszczenie przez człowieka, ptasiego gniazda.  

Jestem bardzo uczulona na los naszych skrzydlatych sąsiadów i niejednokrotnie interweniowałam w sytuacji jednoznacznej krzywdy wyrządzanej ptakom. Pomocne są wszystkie służby, w tym EKO-patrol/straż miejska, Policja, biura ochrony środowiska urzędów, nadzór budowlany i inne, w tym organizacje jak Ptasi Patrol Interwencyjny z Ursynowa czy Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków z Saskiej Kępy. 

Uważam, że jest dość miejsca dla nas ludzi i dla ptaków. Ponieważ to my dysponujemy wiedzą, mamy narzędzia, możliwości, rozum i - mam nadzieję - serca, musimy zadbać o odpowiednie warunki bytowania ptaków w naszym wspólnym środowisku życiowym. To jest w pełni  możliwe i nie musimy ze sobą  konkurować, ani ze sobą walczyć, ani tym bardziej - zwalczać ptaków w naszym rejonie zamieszkania.

Ptaki w naszym środowisku to prawdziwy dar Natury! Są piękne, śpiewają, ich widok uwrażliwia nas, budzi w nas pozytywne emocje, zachwyca, zastanawia ... Ptaki są pożyteczne i mają ważną rolę do spełnienia w środowisku przyrodniczym.

Zatem, zauważajmy ptaki obok nas, polubmy je, pomagajmy im i ... bądźmy ich przyjaciółmi oraz dobrymi ich sąsiadami!  

Hanka


Wróbel (Passer domesticus) Zajmowanie lokali - zimą też trzeba mieć dobre schronienie.
Wróbel (Passer domesticus) Mamy mieszkanie na zimę i na wiosnę. To - nasze!

Mamy za sobą rok 2023. Teraz trwa zima 2024 ... Aby do wiosny!

Szpak (Sturnus vulgaris) Znalazł dla siebie i swojej żony budkę lęgową. Tu będzie ich gniazdko ...
Wróbel (Passer domesticus) Miejsce, które pozwoli przetrwać zimę - budka lęgowa z wiosny.
Wróbelki i mazurki Kto zajmie budkę na zimowe noce?
Mazurki (Passer montanus) Budka wybrana i zajęta. Teraz trzeba zacząć przygotowania do zimy.
Jerzyk (Apus apus) Co tam w budce masz jerzyku?
Jerzyki (Apus apus) Jest ich bardzo dużo w tym roku. Budki były przed sezonem czyszczone i czekały na jerzyki ...
Wróbel (Passer domesticus) Czas karmienia piskląt. Robią to oboje i bardzo się spieszą...
Oknówka (Delichon urbicum) Jest! Bardzo mało w tym roku oknówek na Ursynowie. Każda więc cieszy ...
Wróble (Passer domesticus) Wiemy, wiemy ... Na budynkach są budki lęgowe. Puste - do wzięcia. Ale my wolimy stare "śmiecie" ...
Mazurki (Passer montanus) Mazurki zajęły najnowsze budki, powieszone wiosną 2022 r.
Wróbel (Passer domesticus) Mieszkanie pod blachą ... On takie sobie wybrał.
Jerzyki (Apus apus) Stare domostwa nadal nadają się do użytku. A co ważne - są dobrze znane:)
Szpak (Sturnus vulgaris) Pan szpak nawołuje z budki - samiczka może jeszcze nie wie, jakie to wygodne miejsce!
Wróbel (Passer domesticus) Wejście trochę ciasne, ale wewnątrz można tańczyć, taka przestrzeń!
Jerzyk (Apus apus) Przyleciały na początku maja i już sprawdzają swoje znajome kąty.
Wróbel (Passer domesticus) Za gałązką z wiosennymi listkami, w budce lęgowej, ulokowała się para wróbelków. Za ścianą - ja :)

Choć to połowa lutego, zimy nie ma. Plusowe temperatury. Wszystkie ptaki odczuwają wiosenną gorączkę. WRÓBLE  zajmują budki lęgowe i wykłócają się o te, jak sądzą, najlepsze ...

Wróbel (Passer domesticus) Czy ta budka, może inna? Jest wybór i czasu dość ...

Jest już 2022 r. Dawno odleciały jerzyki. I niedługo znowu  przylecą ...  

Jerzyki (Apus apus) 25 jerzyków w jednej grupie z gwizdem oblatuje okolicę. Co za widok!
Jerzyki (Apus apus) Loty w parach i samodzielnie, ale także w dużych grupach.
Jerzyki (Apus apus) Zajęte dwie budki lęgowe na budynku.
Jerzyki (Apus apus) Intensywne przeloty w rejonie budek lęgowych na ścianach budynków.
Jerzyki (Apus apus) W budkach trwa wysiadywanie lub karmienie piskląt.
Budki lęgowe dla wróbli Budynki na Ursynowie, po remoncie - dostały nowe budki dla wróbli. Kiedyś wróble tu miały siedliska.

Mamy rok 2021. Remont skończył się praktycznie w połowie stycznia. Nadeszła wiosna. Pandemia trwała. A jak zmniejszyła się liczba zakażeń, zaszczepiliśmy się dwa razy, nadeszło lato i rozluźnienie ... Na razie czas wolności trwa :) 


Zycie w czasie epidemii COVID-19 i w czasie remontu budynku mojego i 4 innych w okolicy. Kto ma wyobraźnię, niech ją sobie włączy ... W każdym razie, nie widzę nieba, drzew, ani ptaków ... Czy przylatują, czy odlatują, żerują lub odpoczywają. Mam okno na drugą stronę, ale tam jest ciężka cywilizacja. Ptaki mogą mnie od czasu do czasu odwiedzić na parapecie, tylko ani one ani ja, nic z tego nie mamy. Wychodzę na zewnątrz, żeby policzyć budki lęgowe powieszone już na niektórych ścianach. Bę∂zie ich 50, ale dość zabawnie wieszane ... 
Remont bowiem dotyczy tylko ścian z balkonami. Po drodze, bywa że załapie się jakaś ściana bez okien, od strony wschodniej i północnej. Zasadniczo, nie podlegają one remontom. 
Bogatki już przemieszają się do nowych budek. Jednak, żeby zobaczyć efekt, nawet taki cząstkowy, trzeba będzie poczekać do końca grudnia 2020. Może już skończą. Może ...

Budki lęgowe Może zajmą je wróble?
Bogatki (Parus major) Para. Na razie wolnych budek jest dużo, można wybierać.
Bogatka (Parus major) Zaklepana budka - na wiosnę bę∂zie potrzebna. A jest nowa. Po remoncie zawiesili :)
Bogatka (Parus major) Nowa budka, stara bogatka - sprawdza, jak tam jest w tym domku ...
Remont się kończy ... Budki lęgowe powieszone - za zniszczone siedliska wróbli i mazurków.
Modraszka (Cyanistes caeruleus) Balkon zdemontowany na czas remontu tej ściany budynku. Modraszka jednak liczy na słonecznik :)
Wróbel (Passer domesticus) Remont! Wróble nie mają karmnika ani nie mogą mnie zobaczyć ...
Jerzyki (Apus apus) To już ostatnie chwile przed opuszczeniem terenów lęgowych.

Lato w pełni! Kontynuujemy 2020 rok - wszędzie podloty. A w niektórych budkach lęgowych na drzewach jeszcze trwa karmienie piskląt. Dobry dla ptaków rok 2020. Dość ciepło, niezbyt upalnie, sporo deszczu ...

Oknówka (Delichon urbicum) Głodne pisklęta otwierają żółte dziobki.
Oknówka (Delichon urbicum) Nareszcie! Jest jedzonko i mamusia!
Oknówka (Delichon urbicum) Rodzic z pokarmem.
Bogatka (Parus major) Widoczne pisklęce zajady. Ale dziś jest dzień opuszczania budki przez dzieci mojej pary bogatek.
Bogatka (Parus major) "Kiełbasa" dla piskląt.
Bogatka (Parus major) Samiczka anosi materiał gniazdowy do budki lęgowej na ścianie mojego balkonu.
Bogatka (Parus major) Samiec wsuwa się do budki lęgowej.
Bogatka (Parus major) Ostrożność jest warunkiem przetrwania rodziny.

Zaskakujące miejsce na gniazdo. Ale wróble potrafią ...Choć przecież się męczą! 

Udany lęg gołębi miejskich na klimatyzatorze z okropnymi kolcami! Klimatyzator przy wejściu do poczty. Ruch ludzi. Ptaki miały tu naprawdę niesprzyjające warunki do wysiadywania, potem karmienia piskląt. Ale przetrzymały wszystko! I są dwa podloty. Na razie jeszcze uczą się, machają skrzydełkami, i bardzo liczą na dostawy pokarmu. Szczęśliwie opuściły to okropne miejsce.

Mimo mojej interwencji w zarządzających tym terenem instytucjach (żeby usunąć gniazdo, kolce i zasłonić urządzenie tak, żeby żaden ptak nie zakładał tu gniazda), nic się nie zmieniło. Bo to nie jest bezpieczne miejsce dla ptaków. A i ludziom przeszkadzają ich odchody ...

Wróbel (Passer domesticus) Wróbel pilnuje swojego mieszkania w dziurze pod blachą. Tam jest gniazdko!

20-21.03.2020 - wiosna astronomiczna - już! a wiosna kalendarzowa - jutro. Zaczęło się w naszych głowach, a przecież w ptasim świecie - trwa od kilkunastu przynajmniej dni!

Zanim wróble stworzą gniazdko wewnątrz, musi być to wnętrze najpierw uprzątnięte. Często to całkiem nowa lokalizacja, która jest początkowo pełna śmieci, styropianu, różnych resztek niepotrzebnych i groźnych dla piskląt. To trudna praca ...

Wrona siwa zbiera i zanosi do gniazda wyłamane gałązki z drzew. Wcale nie są to jakieś wiotkie gałązki, ale całkiem długie i ciężkie fragmenty drzewa. Godne podziwu!

Wróbel pracowicie znosi materiał gniazdowy ...

Wróbel (Passer domesticus) Tam wróbel m swoje siedlisko czyli gniazdo i miejsce odpoczynku, przebywania w czasie złej pogody.
Wróbel (Passer domesticus) Okno na świat ...

Mamy już rok 2020. Niezależnie od pędzących lat i uciekającego nam, ludziom, czasu - ptaki robią swoje. Cykl ich życia jest powtarzalny, zresztą tak to się dzieje w całej przyrodzie. Do wiosny kalendarzowej - mały kroczek. Ale wszystko zaczęło się wcześniej ...

 

5 budynków pod zarządem SBM STOKŁOSY ma być remontowanych w 2020 r. Remonty będą wykonywane w okresie, kiedy ptaki mają lęgi. Dotyczy to wróbli, mazurków, jerzyków, modraszek, bogatek a także gołębi, które swoje siedliska mają w naszych domach. Ptaki po prostu, mieszkają z nami. 

Kiedy zbliża się czas remontu, inwestor musi zabezpieczyć budynek przed obecnością w nim ptaków. Chodzi zwłaszcza o to, żeby żadna para nie miała gniazda z pisklętami, które mogłoby niechcący zostać zniszczone, zamurowane, albo nawet tylko niepokojone. Na to, żeby zniszczyć siedliska ptaków w budynkach, SBM musi dostać zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ).Nasza dostała. 

Ekipa 2 alpinistów zakleiła, zakratowała, osłoniła specjalnym materiałem wszystkie znalezione dziury, szpary, otwory do stropodachu, wbytki muru pod dachem, zakamarki (w czym pomagałam, ponieważ znam te budynki; obserwowałam ptaki i robiłam dokumentację fotograficzną od 2015 roku lub nawet wcześniej). 

Na razie remont się nie ma szans zacząć, bo nawet przetarg nie został rozstrzygnięty i będzie drugi. Na razie też, ptaki nie mają budek zastępczych, a ich siedliska nie istnieją. To największy problem dla wróbli, które bez dziur w budynkach nie mają gdzie zakładać gniazd. Ale są budki lęgowe typu "J", tzw. jerzykowe. Na różnych wysokościach na ścianach budynków już wcześniej wyremontowanych. I wróble powoli zajmują te budki lęgowe.

A ja to obserwuję. I robię zdjęcia. 

Modraszka (Cyanistes caeruleus) Czy ta budka jest na pewno bezpieczna? No i kogo tu zapytać ...?!
Modraszka (Cyanistes caeruleus) Czy tutaj już ktoś zamieszkał?
Wróbel (Passer domesticus) Teraz wróbel zagląda do budki. Sama jestem ciekawa, kto znajdzie w niej miejsce na lęgi?
Wróbel (Passer domesticus) Ogólny widok, z daleka, na rząd budek lęgowych.

Był sobie rok 2019 ...

Modraszka (Cyanistes caeruleus) Wydłubywanie tynku to ulubione zajęcie moich ursynowskich ptaszków
Wróbel (Passer domesticus) Wapna do diety troszkę? czy może dziupla na zimę?

LIPIEC-SIERPIEŃ - skończyły się lęgi ptaków. Wróble wyprowadziły 3 lęgi, udane! Mazurki i sikory - na pewno 2. Widać, że jest bardzo dużo modraszek, mniej bogatek i niewiele mazurków. Mazurki są troskliwymi rodzicami, bardzo czujne i odważne. Ale jakoś nie mają szczęścia. Sroki dobierają im się do gniazd, a wrony - wyłapują malutkie mazurki-podloty, które są mniej zwinne, bystre i lotne w porównaniu z wróbelkami. Wróbli jest naprawdę dużo. Dostają ode mnie od czasu do czasu 1-2 garści słonecznika na balkonie i wciąż się tego smakołyku domagają :) Dostają też "talerz" prawdziwego słonecznika, z którym jest trudniej bo trzeba ziarenka wyciągać i pozbawiać łuski, pracując dziobkiem. Wiem, że trudno, ale trzeba ćwiczyć i nabierać sił, wprawy, sprytu. 

Siedliska wróbli i mazurków były raczej w szparach budynków, pod blachą dachu, w zakamarkach naruszonego tynku, w stropodachach. Budek jest dość i dla jerzyków, i dla wróbelków/mazurków a także dla sikor. Ale dopóki znajdują miejsca w budynkach, to budek na domach nie zajmują. 

W Kaliszu spotkałam rodzinkę wróbli, która zajęła budkę lęgową, powieszoną na drzewie. To ciekawostka :)

Wszystkie ptaki w mojej okolicy przez cały czas mają do picia, a nawet kąpieli, świeżą wodę. Potrzebna bardzo, bo jest sucho jak pieprz! Deszcze padały zaledwie kilka razy. Takie krótkie, nieduże opady nic nie dają, a ulew z burzami było tylko kilka. Wtedy wszystkie ptaki, po burzy, mogły się wreszcie wykąpać i napić do woli. I jeszcze w rynnach i zagłębieniach woda stała przez dwa dni. A poza tym - gorąco! Mało owadów i wszystko wysycha. Na szczęście, koszenie było tylko raz-dwa razy i to nie wszędzie. Na nieużytkach chwasty przekwitły i sypią nasionami. Będzie jedzenie na jesieni i do zimy ... A potem - ludzie pomogą :) No, jasne!


Wróble (Passer domesticus) Dobry tata ...
Jerzyk (pus apus) Niebo w kolorach, a jerzyk na niebie ...
Jerzyki (Apus apus) Loty do i z budek lęgowych, zaglądanie, wyścigi, nauka ...
Jerzyki (Apus apus) Latają, latają i polują na komary, meszki i inne owady
Jerzyki (Apus apus) Dobrze, że jest tu tak dużo budek lęgowych!
Jerzyki (Apus apus) Kolejka do otworu wlotowego ...
Wróbel (Passer domesticus) Wspina się po ścianie i śpiewa ... Cudak!
Wróbel (Passer domesticus) Jest mieszkanie!

MAJ-CZERWIEC W PTASIM ŻYCIU

Wróbel (Passer domesticus) Drabinka ułatwiająca dostęp do wody dla wróbli i innych maluchów. Tu jest czysta woda!
Szpak (Sturnus vulgaris) Uwaga, lecę!
Mazurek (Passer montanus) Takie mieszkanie też dobre ...
Modraszka (Cyanistes caeruleus) Z pokarmem
Szpak (Sturnus vulgaris) Karmienie ...
Szpak (Sturnus vulgaris) Głodne dziecko czeka w budce lęgowej ...
Wróble (Passer domesticus) Tata dumny i szczęśliwy.
Wróbel (Passer domesticus) Podlot wygląda z gniazda. Oj, to niebezpieczne!
Wróbel (Passer domesticus) Ja pilnuję wlotu do gniazdka!
Wróbel (Passer domesticus) W słonecznym lutowym dniu - czas na kąpiel w piachu

W połowie lutego 2019 zrobiło się ciepło (temperatury na plusie do 10 stopni), słonecznie, trochę deszczu, wiaterek ...  Przyroda zaczęła się budzić do życia. Ptaki się ożywiły.
Od razu stało się to widoczne w naszych budynkach.
Wróble rozpoczęły konkurowanie o mieszkania i zajmowanie otworów do stropodachów. A niektóre nawet wprowadzają się już do jerzykowych budek lęgowych ...


Nadeszła ZIMA 2019 ...

Ptaki na pewno są w naszych budynkach, zwłaszcza teraz, kiedy dokucza im mróz, śnieg, zimno! Ale mniej są widoczne. Za to przylatują na nasze balkony i korzystają z naszej szczodrobliwości. Ja uważam, że małym wróblakom trzeba pomagać zimą i dokarmiać je zdrowym jedzeniem. Niestety, nie mogę im zaoferować mieszkania na zimę ... 

Ptaszki trzymajcie się!

Gdzie można znaleźć schronienie ...? Trzeba sprawdzić każde miejsce, nawet takie dziwne jak szyna balkonowa.

Wróble (Passer domesticus) Sprawdzam ...

LISTOPAD

Jesienią ptaki intensywnie żerują a swoje siedliska w naszych budynkach, na/w drzewach i w krzewach odwiedzają w poszukiwaniu i przygotowywaniu sobie dogodnych miejsc na trudne zimowe dni i na jesienną niepogodę. 

Poszukiwanie locum na zimę pod tą blachą jest jednak niedobrym pomysłem ... Konsylium rodzinne wróbelków to potwierdza.

Jesienne (ale po 15 października!) czyszczenie budki lęgowej. Piękne gniazdko bogatki wewnątrz. Trzeba je jednak wyrzucić i budkę posprzątać, a nawet - odkazić. Może zimą zamieszkają w niej jakieś bogatki czy modraszki?

Wróble zaglądają do otworów w stropodachu. Tam, jesienią, sprawdzają możliwości zamieszkania zimą. Wróble są bardzo wrażliwe na zimno. Muszą mieć jakieś schronienie w czasie śnieżyc, mrozu, silnych wiatrów a nawet - ulewy. Stropodach jest dobrym miejscem.

Jerzyki w lipcu opuszczają swoje budki lęgowe i zaczynają samodzielne loty. Wciąż jeszcze pod opieką i nadzorem rodziców, i często wciąż w pobliżu miejsca wylęgu ... A w sierpniu, powoli kierują się na południe, żerując intensywnie po drodze. Mają przed sobą długą i niebezpieczną drogę do Afryki. 


PRZEŁOM WIOSNY I LATA - czas lęgów, karmienia piskląt w gniazdach, uczenia podlotów życia. Trudny czas dla ptaków. Dużo piękna przyrody - dla nas do obserwacji ...

Jaskółki oknówki w Pasażu Ursynowskim ...

Bogatka (Parus major) To jest duża przekąska!

Mazurek i jego gniazdko

Mazurek (Passer montanus) Tak, w tej szparze jest gniazdko- tam są moje kochane dzieci
Jerzyki (Apus apus) Kolejka do karmienia czy może każdy chce zobaczyć dziecko w budce?
Jerzyki (Apus apus) Co to za awantura pod gniazdem?!!
Bogatka (Parus major) Pisklęta muszą mieć czysto! Rodzic wynosi z budki odchody w woreczku
Wróbel i Mazurek Sąsiedzi
Wróbel i Mazurek Tu mają swoje gniazdka - w szparze pod blachą budynku
Mazurek (Passer montanus) Tak, tak, ja tu mieszkam ...
Jerzyki (Apus apus) Budki lęgowe w użytkowaniu

Wiosna 2018 r. - dużo się dzieje w ptasim świecie. Również w budce lęgowej na ścianie mojego balkonu trwa wysiadywanie, a samiec - całymi dniami wyśpiewuje swoją monotonną piosenkę. Daje żonie znać, że jest w pobliżu, czuwa i będzie gotowy do karmienia maluchów ...

Wróble i mazurki pozajmowały już otwory w ścianach naszych budynków, stropodachy, szpary i dylatacje. Wiele samiczek wysiaduje. Samce nudzą się i wciąż jedzą lub poszukują pożywienia ...

Czekamy na maluchy!


Wróbel (samiec) - Passer domesticus Nowo odmalowany budynek i ten mały wróbelek na granicy kolorów ...
Bogatka (Parus major) Samiec. Mąż samiczki, która zajęła budkę lęgową na moim balkonie (5.04.)
Wróbel (Passer domesticus) Mieszkanie już zajęte ...

Bogatka (Parus major) Trzeba udostępniać ptakom wodę, również w zimie ...

Gołębie miejskie (Columba livia f. urbana) Tu zakratowali! Tam - kolce ustawili! Ludzie są okrutni!
Gołąb miejski (Columba livia f. urbana) Zakratowali! A tam można było złożyć jaja i wysiedzieć je. Gdzie mam się podziać?!!!
Gołębie miejskie (Columba livia f. urbana) Taka konstrukcja ma zachęcić gołębie do siadania, zamiast na krawędziach dachu.
Kawka (Corvus monedula) Własny domek

JERZYKI W BUDKACH LĘGOWYCH NA ŚCIANIE BUDYNKU.

Po remoncie, kiedy zostały zakratowane otwory do stropodachu i zlikwidowane wszelkie szpary i ubytki w ścianach budynku, inwestor zrealizował swój obowiązek kompensacji przyrodniczej - zawieszone zostały budki lęgowe. Ten typ określa się mianem budek dla jerzyków. Często zajmują je również wróble i szpaki.

Tutaj zagnieździły się jerzyki. Widać, że w jednej z budek pojawia się główka ptaka. Prawdopodobnie pisklę lub partner (samica?), wysiadujący. 

Miły widok - cieszy :)

Budka lęgowa na ścianie mojego balkonu (mieszkania) i jej gospodarze - para bogatek. W budce wykluły się maluszki. Czytaj więcej na moim blogu (przycisk).

Wróbel (Passer domesticus) Ciasny ale własny ...
Wróble (Passer domesticus) W poszukiwaniu schronienia na zimę.