Wystawa „Skrzydlaci sąsiedzi. Poznaj ptaki Służewa” – i mój w niej udział.

DSC_9317.jpg      Wydarzenie miało miejsce w Galerii „Przy Kozach” Służewskiego Domu Kultury w dniach 18.06.-15.07.2021 r. (ze względu na pandemię, opóźnienie o ponad pół roku).

Wystawa podsumowała projekt „Skrzydlaci Sąsiedzi”.  W jego ramach odbyły się warsztaty: ręcznego szycia, ceramiczne, hafciarskie, dźwiękowe i fotograficzne. Wszystkim warsztatom towarzyszyły spacery ornitologiczne oraz wykłady wokół tematyki ptaków.  

DSC_9310.JPG        DSC_9311.jpg


DSC_9307.JPG   Spośród kilkunastu zdjęć jakie wysłałam w ramach tzw. Open Call, wybrano 5 (tak na marginesie: dopuszczano zdjęcia zrobione ogólnie, w Warszawie). Zawisły na ścianach Galerii. Były to:

1) Tytuł zdjęcia: „TRZCINOWY SŁOWIK” (Data i miejsce wykonania: 06.05.2017; Dolinka Służewiecka – trzcinowisko nad stawem).  

Zelichowska_H_08.JPG

Krótki opis: Dopiero niedawno przyleciał z dalekiej Afryki! Jego konkurenci też. Trwa siłowanie się na głosy i wytyczanie granic rewiru. TRZCINIAKI (Acrocephalus arundinaceus) z wysokości trzciny trzeszczą, rechoczą, są bardzo głośne.

2) Tytuł zdjęcia: ODWAŻNA OTWIERA SZEREG …(Data i miejsce wykonania: 17.01.2019; Jezioro Służewieckie – molo z widokiem na pętlę

tramwajową).                                                                                            

Krótki opis: Drewniane, dające wygodne oparcie dla stóp balustrady mola na jeziorze Służewieckim, są wciąż okupowane przez ŚMIESZKI (Chroicocephalus ridibundus). Tło dla tego „śmiesznego” szeregu tworzą żółte tramwaje na pętli

.Zelichowska_H_09.JPG

3) Tytuł zdjęcia: UCZTOWANIE (Data i miejsce wykonania: 05.10.2018; Rynek Starego Miasta).

Krótki opis: Wszędobylskie i rezolutne WRÓBLE (Passer domesticus) dobrze znają taki przysmak, jakim jest słonecznik. Do karmiącej ręki zleciała się gromadka warszawskich wróbelków!  

Zelichowska_H_14.JPG

4) Tytuł zdjęcia: AMATORKI BRZOZOWYCH SZYSZECZEK (Data i miejsce wykonania: 08.02.2017; brzoza na Ursynowie Północnym).

Krótki opis: CZECZOTKI (Carduelis flammea) zimą zwinnie wspinają się po cienkich gałązkach brzozy i rozdziobują malutkie szyszeczki. Spoglądają czujnie na wścibskiego fotografa, nie przerywając żerowania … (to zdjęcie reklamowało wydarzenie na stronie intrnetowej i FB).

Zelichowska_H_15.JPG

5) Tytuł zdjęcia: NA STAWACH W DOLINCE SŁUŻEWSKIEJ (Data i miejsce wykonania: 24.11.2014; Dolinka Służewiecka – widok na groblę rozdzielającą dwa stawy).

Krótki opis: Niedługo zima … Trzeba najeść się i przybrać na wadze, korzystając z zasobów tego miejsca. Trzcinowisko daje schronienie, woda i roślinność w okolicy – pokarm. Zleciały się więc ŚMIESZKI I KRZYŻÓWKI. Słońce dodaje koloru do tego listopadowego dnia.

Zelichowska_H_18.JPG

 Z ekspozycji można było dowiedzieć się, które ptaki bytują w Dolince Służewieckiej, w jakich przestrzeniach możemy je spotkać, jak również co wyróżnia poszczególne gatunki. Jak napisali autorzy wystawy i projektu: „W twórczy i różnorodny sposób opowiadamy o bioróżnorodności, która wbrew pozorom nie jest tylko o Skrzydlatych Sąsiadach, ale także o nas - o tym, jak różnie na nie patrzymy, jak sobie je wyobrażamy i co nas najbardziej w nich fascynuje.”.

DSC_9314.JPG

Autorka/Koordynatorka projektu: Dominika Dzieniszewska.

Partnerzy projektu: SM “Służew Nad Dolinką”, Warszawska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (WG OTOP).

Projekt finansowany z Funduszu Animacji Kultury m. st. Warszawy.