WarsawWildlife photography competition

 IMG_4546.JPG         Chyba od marca 2018 r. na Facebooku wisiała
informacja o konkursie fotograficznym, organizowanym przez Marion CHATELAIN, pracującej naukowo w ramach grantu na Uniwersytecie Warszawskim w Centrum Nowych Technologii, Laboratorium Ewolucji i Ekologii w Mieście.
Termin przysyłania zdjęć (max. 5) - 30 maja 2018 r. 

         Ja swoich 5 wysłałam 17 maja br. Następujące:

1) WRÓBEL (Passer domesticus); ul. Zamiany, Ursynów-Stokłos
(osiedlowe krzewy); 22/12/2016; 

2) GAWRON (Corvus frugilegus); osiedlowy placyk,
Ursynów-Stokłosy; 05/01/2017; 

3) CZECZOTKA (Carduelis flammea); ul. G. Bacewiczówny, Ursynów-Stokłosy; 08/02/2017; 

4) RUDZIK (Erithacus rubecula); nieużytki przy metrze Stokłosy, Ursynów-Stokłosy; 15/09/2017; 

5) MANDARYNKA (Aix galericulata); Łazienki Królewskie, Śródmieście; 16/04/2018;

         6 czerwca br. otrzymałam taki mail:

Good morning to all of you,

Thank you very much for your participation to WarsawWildlife photography competition!

The evaluation board will now meet to evaluate your pictures. The results of the contest should be available on the 18th of June. The results will be communicated by e-mail and will be announced on the competition webpage.

Best wishes,
- - - - - - - - - - - - - -
Marion Chatelain

Wild Urban Evolution and Ecology Lab (WUEE)
Center of New Technologies (CeNT), University of Warsaw
S. Banacha 2C, 02-097 Warsaw, Poland
website: marion.chatelain

         Następny e-mail dostaliśmy 18 czerwca a jego fragment był taki:

Good afternoon to all of you,

I am very pleased to announce the result of WarsawWildlife photography competition!

The favorite picture of the evaluation board is unanimously the female common merganser and its chicks walking in the street. This picture could not have illustrated better the topic of this photography competition! Congratulations to Urszula Frydrych who obtains the first position of the contest for this picture. The second position is hold by Hanna Żelichowska for her picture of the common redpolls, while the third position is attributed to Michal Adamowicz for his picture of the tawny owl. Both species are not easy to spot in the city; hats off to both of you! That’s not all! Twenty pictures have been selected to be exhibited! The ranking of those selected pictures is detailed below:

         dsc_9897rudzik.jpgPoniżej została zamieszczona tabela z nazwami zdjęć i nazwiskami dwudziestki osób - nagrodzonych miejscami od I do III, oraz 17 zdjęć wyróżnionych, wśród których były trzy moje zdjęcia: wróbel, gawron i rudzik. Oczywiście, bardzo się ucieszyłam zarówno z II miejsca (czeczotki) jak i z wyróżnień. Pochwaliłam się zaraz na FB. Ponad 100 osób złożyło mi gratulacje! :)

        Na 20 lipca br. zaplanowano otwarcie plenerowej wystawy naszych prac. Wydruki zdjęć zawisły na ogrodzeniu od strony ul. Ondraszka, w pobliżu Pubu Tola na Polu Mokotowskim. O godz. 17 zebrały się organizatorki, w tym Marion Chatelain i prof. Marta Szulkin, i kilkoro przybyłych osób, w tym - my (ja, Ryszard i Bożena).

       

Jako nagrodę dostałam piękny 2-tomowy "Atlas owadów" - duży, ciężki i bogato ilustrowany oraz niedużą książeczkę po angielsku o życiu (przyrody) w mieście. W ramach poczęstunku znaczącą rolę w tym gorocym dniu odgrywały polski, smakowity i zimny cydr oraz różowe wino.

       Trochę rozmów, trochę zdjęć, obejrzenie jeszcze raz wszystkich prac, podziękowania, gratulacje i ... koniec uroczystości. Trochę szkoda, że nie ma z tego konkursu żadnej wyrazistej rzeczy - jakiegoś papierka, wpisu do Atlasu. Jedynie e-mail z tabelą osób wyróżnionych.

__________________________________________________________________________

Laboratorium Ewolucji i Ekologii w Mieście

 
Wiele ważnych pytań z dziedziny ekologii i biologii ewolucyjnej dotyczy zmienności cech osobniczych, jakie można zaobserwować u zwierząt w ich naturalnym środowisku. Do niedawna niemal wszystkie długoterminowe badania wolnożyjących kręgowców, często uznawane jako kluczowe w badaniach z zakresu ekologii i biologii ewolucyjnej, były prowadzone w środowisku naturalnym i mało przekształconym przez człowieka. Biorąc pod uwagę fakt, że w 2000 r. tereny miejskie zajmowały 0,5% powierzchni Ziemi, a ich obszar wzrośnie wielokrotnie w latach 2000-2050, potrzebne staje się dogłębne poznanie biologii i ekologii ewolucyjnej wolno żyjących zwierząt w środowiskach miejskich.
Środowiska miejskie niewątpliwie narzucają nowe presje selekcyjne na żyjące organizmy żywe, wyraźnie inne od presji występujących w pierwotnie zasiedlanych przez nie środowiskach. Sikora bogatka Parus major to idealny obiekt badawczy dla biologów i ekologów ewolucyjnych zajmujących się wpływem miast na dziko żyjące kręgowce: występuje licznie w całej Europie – w różnorodnych lasach, ale też i w sąsiedztwie człowieka; w parkach i ogrodach, na cmentarzach, jak i w zieleni przy osiedlach mieszkaniowych.
Laboratorium Ewolucji i Ekologii w Mieście rozpoczyna długoterminowe badania dotyczące genetyki, ekologii i ewolucji sikory bogatki wzdłuż gradientu urbanizacji, co pozwoli zrozumieć wpływ miast na ich fenotyp (zmiany w morfologii, upierzeniu, zachowaniu czy strategii reprodukcyjnej) i genotyp (zmiany na poziomie genetycznym). Badania te pozwolą na lepsze zrozumienie tego, jak zwierzęta żyjące na wolności dostosowują się do nowej niszy ekologicznej, jaką jest miasto.