PTAKI W KRAJOBRAZIE JESIENNO-ZIMOWYM

Zaledwie 2 dni temu dowiedziałam się o ciekawym, pasującym mi, konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie "LUDZIE Z PASJĄ" z Ostrowi Mazowieckiej. Konkurs nazywa się "Ptaki w krajobrazie jesienno-zimowym" i kończy się jutro! Zdążyłam.

Należało wysłać jedno zdjęcie oraz skan Karty Zgłoszenia.
Dziś zgłosiłam wybrane zdjęcie, które zatytułowałam:  

„WRONA SIWA PO KĄPIELI”.DSC_3488wrona.JPG 

Pojawił się drobny problem: jak odróżnić krajobraz jesienny od zimowego, skoro  w tym roku zimy u nas nie było? Jednodniowa zamieć i kilka nocy z lekkim mrozem - to tyle z zimy. Nie mam więc zdjęć ptaków na śniegu ani skulonych z mrozu na gałęziach drzew. Dla nich to może lepiej, ale dla przyrody …?

Wszędzie mamy klimaty jesienno-wiosenne i takie też zdjęcia dominują.  Trochę więcej opadów było,  co stwarzało dla ptaków warunki do częstych kąpieli. Wiadomo, że ptaki uwielbiają się kąpać (robiły to również w zimie, kąpiąc się w śniegu).

 Na moim zdjęciu, wrona siwa po wyjściu z wody, poniżej w rowie. Szczęśliwa, ale mokra.  Stojąc na szeleszczących, suchych, jesiennych liściach
uruchamia swój zwyczajowy młynek z piór,
rozpylając aerozol kropelek w powietrze. Wygląda zjawiskowo, lśniąca, w najeżonym czarnym kapturze, ze zlepionymi piórkami wokół oczu i sterczącymi pod brodą. 

Uznałam, że to zdjęcie poleci na konkurs, pokazując z jaką pasją wrona się osusza po kąpieli. A jednocześnie - jest to zdjęcie wyrazem mojej pasji fotograficznej i ukochania ptaków, które obserwuję i uwieczniam na zdjęciach. 

Pozdrawiam serdecznie LUDZI Z PASJĄ!

 Hanna Żelichowska

Obserwatorka i fotografka ptaków