Mam II miejsce w Międzynarodowym konkursie "Matematyka w obiektywie"!

DSC_5431.JPG

W dniu 7 grudnia 2021 r. otrzymałam e-mailem dwie wiadomości:

1) Pragnę złożyć serdeczne gratulacje z okazji uzyskania tytułu laureata XII edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Matematyka w obiektywie”. Jury zakończyło pracę i ogłosiło werdykt: ProtokolXIIMWOPLv2.pdf (usz.edu.pl) 
ZAJĘŁAM II miejsce! Zdjęciem gawrona pt.: "Jedynka trygonometryczna". :)

2) Pragnę złożyć serdeczne gratulacje z okazji uzyskania nominacji do kalendarza i wystaw w XII edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Matematyka w obiektywie”. Jury zakończyło pracę i ogłosiło werdykt: ProtokolXIIMWOPLv2.pdf (usz.edu.pl) 

2021-mwo_plakat-mini.png"Konkurs fotograficzny MATEMATYKA W OBIEKTYWIE jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego MATHEMATICS IN FOCUS. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2010.
Organizatorem przedsięwzięcia jest  Uniwersytet  Szczeciński i Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.  

Pomysłodawcą i kierownikiem projektu jest dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. US. Projekt obejmuje: konkurs fotograficzny, badania naukowe w obszarach dydaktyki matematyki i komparatystyki mediów, publikacje poznawcze i dydaktyczne, konferencje, wystawy, wykłady otwarte oraz warsztaty dla uczniów i nauczycieli.
Konkurs MATHEMATICS IN FOCUS od roku 2010 współpracuje z Województwem Zachodniopomorskim  www.wzp.pl , a od roku 2020 również z Województwem Mazowieckim www.mazovia.pl .

W r. 2021 uczestniczyło w tym konkursie ponad 12 tys. osób! Tegoroczna edycja konkursu miała charakter międzynarodowy. Do półfinału zakwalifikowały się fotografie m.in. z Chorwacji, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec i Włoch. Nagrodzone
i wyróżnione fotografie oraz ich tytuły i opisy zasługują na szczególne uznanie i pochwałę za wysoki poziom artystyczny, pomysłowość i poprawność matematyczną.".

https://mwo.usz.edu.pl/wp-content/uploads/ProtokolXIIMWOPLv2.pdf

Poproszono, abym napisała krótki tekst. Taki wysłałam, jak niżej (tytuł ustalony z góry):

"REFLEKSJE LAUREATKI/REFLEKSJE NOMINOWANEJ DO KALENDARZA

 Od wielu już lat moją pasją, radosnym hobby jest fotografowanie ptaków i ich środowiska, najczęściej w przestrzeni miejskiej. Chętnie biorę udział w konkursach fotograficznych.
O Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Matematyka w obiektywie” dowiedziałam się przypadkiem 3 lata temu. Startowałam raz – bez sukcesu. Potem uważnie oglądałam fotografie laureatów i nominowanych do kalendarza oraz wystaw. Podziwiałam jakość i piękno wielu zdjęć. Precyzję i minimalizm. I sama złapałam tego matematycznego bakcyla! Od tego czasu wyostrzyło się moje „matematyczne” spojrzenie na otaczający świat. 
W fotografii zawsze ważne są kształty, figury, bryły, symetria, proporcje, płaszczyzny, linie, liczby i wielkości … Czyli – różne aspekty matematyki. Inspirujące! Przed włączeniem się do konkursu musiałam przypomnieć sobie matematyczne pojęcia, od nowa nauczyć wielu rzeczy. A potem starałam się przełożyć tę wiedzę na rzeczywistość obserwowaną przez aparat fotograficzny. W „ptasiej fotografii” to wcale nie jest takie łatwe.

I nagle ten gawron - ciemny kształt na tle błękitu nieba i białego trójkąta ściany pod dachem. Fascynująca prostota i matematyczne olśnienie! Jedno zdjęcie! Co za szczęście! Gawron wygrał dla mnie II miejsce w konkursie. Hurra! Bardzo się ucieszyłam, kiedy ta informacja „doleciała” do mnie aż ze Szczecina!

Uważam, że koniecznie trzeba kontynuować i promować ten konkurs. Jest doskonałą metodą na upowszechnienie matematyki, jako bliskiej nam dziedziny wiedzy, przydatnej na co dzień, formatującej nasze widzenie świata. Podziwiam organizatorów: Uniwersytet Szczeciński i Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie za wytrwałość, zaangażowanie i poprzez odpowiedni dobór zwycięskich prac – za podnoszenie z roku na rok, poziomu fotografii i zwiększanie wymagań.
Rangę tego międzynarodowego konkursu podnoszą napisane piękną polszczyzną, eleganckie listy otwarte Rektorów, Marszałków, Prezesów (nie wymieniam instytucji, żeby nie wydłużać moich refleksji), jak również nagrania na YouTube  z gratulacjami dla uczestników, laureatów, wyróżnionych, nominowanych  oraz dla innych osób i gremiów, i z wykładami.
Jestem naprawdę zaszczycona, że znalazłam się w tak zacnym gronie i uczestniczę w tak znaczącym przedsięwzięciu.
Dziękuję i najserdeczniej pozdrawiam organizatorów, a zwycięzcom XII edycji konkursu „Matematyka w obiektywie” składam szczere gratulacje!

Hanna Żelichowska

Warszawa, dn. 08.12.2021".