20 marca 2020 roku - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WRÓBLA!

                                             DSC_2220bukiet.JPG

No, tak! 20 marca - świętują WRÓBLE, bo to jest ich dzień. Zresztą - międzynarodowy! W tym dniu życzyłam naszym kochanym  WRÓBELKOM (samiczkom i samcom) żeby im nie brakowało siedlisk, czyli miejsc, gdzie mogą założyć gniazdko a kiedy nie wysiadują i nie mają potomstwa, schronić się przed zimnem, deszczem, śniegiem ...  

DSC_2261w dziurce.JPG     

  DSC_5233wrobel.JPG

Drugie życzenie dla wróbelków - żeby im nie brakowało pokarmu! Nigdy! A w zimie i na przednówku - szczególnie. Od czego to zależy?

DSC_9547wroble.JPG


Przede wszystkim, trzeba pozostawiać dzikie łąki, niekoszone przez okres kwitnienia, bo wtedy jest szansa na dużo nasion na ziemi.Trzeba sadzić krzewy, które są gęste, mają owoce lubiane przez ptaki. Krzewy dają cień, schronienie przed drapieżnikami, miejsce do spędzania wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Ależ, oczywiście, wróble, jak wszyscy mają rodziny i przyjaciół. Mają też kolegów i koleżanki, a także wrogów lub osobniki własnego gatunku, których serdecznie nie lubią. Wróble są harde, mają duży temperament, łatwo wpadają w gniew, kłócą się i staczają walki. Ale też często się zakochują i bardzo lubią latać za samiczkami.  

Wróble mogą mieć w sprzyjających warunkach dużo dzieci - nawet 6-8 w jednym lęgu. Maluchy mają trudny pierwszy rok i niewiele z tej gromadki zostaje. Ale sprytne wróble powtarzają lęg jeszcze raz a czasami - nawet dwa razy. Oczywiście, życzyłam wróbelkom dużych, szczęśliwych rodzin i dostatku pokarmu. Wracamy zatem do pokarmu ...Kiedy wróble mają pisklęta w gnieździe, muszą je karmić białkiem. Znoszą więc do wiecznie głodnych dziobków pająki, błonkówki, różne inne niewielkie owady, podobno też - mszyce ... W tym czasie są dla nas pożyteczne szczególnie. 

Wróble chcą też posiedzieć na drzewie i to często jak najwyżej. Byle - bezpiecznie! To możliwe, jeśli na naszym terenie rosną drzewa liściaste, bardzo dobrze - jeśli są to topole (ptaki znajdują w ich listowiu mnóstwo owadów!), świerki, modrzewie ...

Poza jedzeniem stałym wróble, tak jak wszyscy, potrzbują wody do picia, a także do kąpieli. Każdy z nas może tym  naszym małym przyjaciołom, zrobić taką przyjemność jak wanna do kąpieli w lecie (u mnie - też zimą).

DSC_1368kapiel.JPG      DSC_1951maluszi.jpg

Życzeń dla wróbli mam mnóstwo, bo też wielkie, choć całkiem prozaiczne są ich potrzeby. Mieszkanie, jedzenie, bezpieczeństwo! To powinniśmy zapewnić nie tylko wróblom, ale wszystkim ptakom pozostającym z nami, a tym bardziej - tym, które z nami mieszkają (wróble, jerzyki, kawki, sikory, mazurki). 

Okazanie wróbelkom naszych uczuć i wielkiej sympatii - to zaspokojenie ich potrzeb życiowych. Jeśli to robimy, pomagamy naszym milusińskim żyć zdrowo i bezpiecznie. I wtedy śmiało możemy powiedzieć, że KOCHAMY WRÓBELKI! Szczęśliwego roku 2020 wróbelki!

W dniu 20.03.br zaczęła się astronomiczna WIOSNA! A jutro - pierwszy dzień wiosny kalendarzowej. Ponieważ nie mieliśmy zimy, wiosna trwa dla nas cały czas i liczne kwitnące, kolorowe kwiatki nie są tak wielkim zaskoczeniem. Nie są też wielkim wydarzeniem ...  Ale bardzo cieszą!

DSC_1682krokusy.JPG