Łyski (Fulica atra) - ja cię kocham, a ty?

Łyska (Fulica atra) należy do rodziny chruścieli. Ptak wielkości niedużej kaczki, o łupkowoczarnym ubarwieniu. Dziób i tarczka zachodząca na czoło - białe. Choć z pozoru przypomina kaczkę, jej palce nie są spięte błonami, lecz mają płatkowate wyrostki po bokach. Łapa łyski jest cudem natury, samym w sobie.

Łyska do niedawna była jednym z najliczniejszych ptaków wodnych, lecz ostatnio, znacznie obniżyła swą liczebność.

Rzadko widuje się zaloty łysek. Uważa się, że to ptaki agresywne, często gwałtownie broniące swojego rewiru, a potem - potomstwa. A jednak - potrafią sobie okazywać czułości w sposób bardzo wyrazisty.

DSC_2515.JPG

To w ogóle interesująca para ptaków na tle innych kaczkowatych: oboje rodzice budują gniazdo z patyków, oboje wysiadują, razem też zajmują się opieką nad potomstwem i karmią swoje brzydkie kaczątka, aż te nauczą się same zdobywać pożywienie. 

DSC_6288lyski.jpg

DSC_2517.JPG

dsc_5407-gniazdo.jpg

W okresie zalotów, para przebywa ze sobą jak najwięcej i są zgodne co do tego, że obszar, który sobie wybrały i gdzie zamierzają zbudować gniazdo, nie może być penetrowane przez inne ptaki wodne. Tę zasadę egzekwują z wielką determinacją, strosząc pióra, psykając i wreszcie - goniąc intruzów bez pardonu. 

DSC_0476ziew.jpg      DSC_2520.JPG

Takie są te nasze łyski i łyseczki. :)